Przepisy na parze

Pieczarki na parze – doskonały pomysł na przystawkę!

9 maja 2013

Jeżeli myślimy o pieczarkach serwowanych na ciepło to w większości przypadków od samego początku nasuwa się nam obraz tych popularnych grzybów podsmażonych na patelni. Co jednak powiecie na to żeby trochę zaszaleć i spróbować przygotować je trochę inaczej? Dzisiaj właśnie o tym jak przygotować doskonałe pieczarki na parze.

Doskonały smak i jędrność pieczarek.

Jakie są atuty pieczarek gotowanych na parze? Po pierwsze jest to świetny smak, dzięki gotowaniu w parowniku uwalniają one cały swój smak, który nie jest rozcieńczany przez nadmiar wody ani tuszowany przez smak oleju do smażenia. Po drugie pieczarki zachowują swój naturalny kształt i jędrność , stawiając podczas gryzienia przyjemny opór. Po trzecie rezygnując z nadmiaru tłuszczu dbamy o swoją linię i zdrowie, co więcej pieczarki praktycznie nie zawierają kalorii. Dzieje się tak z tego powodu, że w większości zbudowane są z nieprzyswajalnego (nie ulegającego trawieniu) wielocukru zwanego chityną. Tak przygotowana przekąska potrafi uratować niejedną dietę na odchudzanie.

pieczarki na parze

Pieczarki przygotowane do gotowania na parze.

Jak gotować pieczarki na parze?

Najpierw myjemy nasze pieczarki – ja osobiście nie obieram ich ze skórki tylko po prostu porządnie je myje. Obcinamy twardsze końcówki ogonków i układamy w całości na sicie naczynia do gotowania na parze (ja używam takiego: bambusowy parownik). Pieczarki gotujemy przez około 10 minut od czasu kiedy zacznie wrzeć woda a tym samym rozpocznie się proces gotowania na parze. Jeżeli pieczarki będziemy gotować krócej wtedy wyjdą one bardziej jędrne natomiast im dłużej tym zrobią się bardziej miękkie – osobiście nie radzę przekraczać 15 minut. Jeszcze drobna uwaga odnośnie gotowania: czasami w kapeluszach pieczarek potrafi zebrać się bardzo gorąca woda więc ostrożnie z jedzeniem ich prosto z parowaru bo można się poparzyć – przed podaniem należy tą wodę wylać. Naturalnie nie musimy się ograniczać do przygotowania samych pieczarek można równocześnie z nimi ugotować na parze inne przysmaki takie jak na przykład warzywa na parze.

Jakie pieczarki i czym je podać?

Same pieczarki też mogą być różne ja zazwyczaj przygotowuje zwykłe białe, ale na potrzeby zdjęć do tego przepisu kupiłem ładniej prezentujące się: pieczarki brązowe. 🙂

Ja osobiście serwuje je w kilku wersjach, warto wypróbować kilka wariantów i sprawdzić, który przypadnie wam i waszym domownikom najbardziej do gustu.

  • Solo bez żadnego dresingu.
  • Polane gotowym sosem sałatkowym w proszku (oczywiście sos najpierw robię zgodnie z instrukcją 😉 ).
  • Skropione oliwą zmieszaną z bardzo drobno pociętą natką z pietruszki.
  • Skropione odrobiną sosu sojowego
pieczarki gotowe

Brązowe pieczarki ugotowane na parze z odrobiną sosu sojowego – pycha!

Smacznego!

Zobacz jeszcze: