Przepisy na parze

Brokuł na parze – świetna sprawa.

8 maja 2013

Brokuły (czy tez jak piszą niektórzy brokoły) to bardzo ciekawe i zdrowe warzywa. Jednak przeważnie jest z nimi jeden mały problem – tracą sporo smaku i jeszcze więcej zdrowych substancji podczas zwykłego gotowania. Jest na to jednak rozwiązanie, które pozwala zachować zielonym kuzynom kalafiorów smak, mikroelementy i prozdrowotne związki tak cenne w diecie człowieka. Rozwiązanie to to gotowanie na parze i dzisiaj właśnie o tym jak ugotować na parze brokuły i co (ewentualnie) z nimi dalej robić?

 Zdrowy, zielony kuzyn kalafiora.

Większość osób słyszała, że brokuły są zdrowe, niewiele jednak osób wie dlaczego tak się dzieje. Tutaj pojawiamy się my i tłumaczymy, o co chodzi;). Mianowicie te zielone warzywa zawierają szereg potrzebnych do życia pierwiastków, ale nade wszystko mają w sobie związek o nazwie sulforafan, który jest bardzo silnym antyoksydantem, (czyli po ludzku: przeciwutleniaczem). Dzięki jego obecności organizm może radzić sobie skuteczniej z wolnymi rodnikami siejącymi spustoszenie w komórkach organizmu ludzkiego.

Dlaczego akurat brokuł na parze?

To warzywo jest sztandarowym przykładem na ilustracje jak pozytywnie na smak potraw może wpłynąć gotowanie na parze, inne dobre przykłady znajdziecie tutaj: warzywa na parze. Nie na darmo to brokuł jest w logo naszej strony. Zróbcie kiedyś małe porównanie i spróbujcie zjeść różyczki brokoła przygotowane na parze i dla porównania te gotowane w wodzie – różnica w smaku jest ogromna.

Jak gotować brokuła na parze?

Sprawa jest banalnie prosta, potrzebujemy odpowiedniego naczynia do gotowania na parze – ja osobiście używam takiego zrobionego z materiałów naturalnych, czyli bambusa, opisywany był on tutaj: bambusowy parownik. Równie dobrze może to być garnek z odpowiednią wkładką lub parownik elektryczny. Brokuła myjemy i dzielimy na różyczki. Następnie gotujemy na parze około 5 – 10 minut (więcej nie polecamy, bo zaczyna robić się za miękki). Tak przygotowany, cieplutki brokuł gotowy jest do natychmiastowego zjedzenia. Lub… no właśnie…

Co dalej z brokułem z pary?

Taki brokuł sprawdzi się super, jako dodatek do innych dań. Na przykład makaronu z sosem śmietanowym, kurczakiem i żółtym serem – sprawdzona kompozycja, na którą dajemy gwarancje;). Drugim sposobem podrasowania brokułu, który polecam jest polanie go oliwą z oliwek lub sosem sałatkowym – oczywiście zrobionym na bazie dobrego oleju.

brokuł na parze

Już ugotowany brokuł w towarzystwie innych warzyw.

Mam nadzieję, ze powyższe słowa i zdjęcia zachęciły Was do spróbowania jak smakuje brokuł gotowany na parze – nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim smacznego!

Zobacz jeszcze: