Przepisy na parze

Ziemniaki na parze pyszny przepis.

11 maja 2013

Masz dość codziennej rutyny i znudziły ci się zwyczajne gotowane ziemniaki? Jest sposób żeby to zmienić! Wystarczy skorzystać z naszego przepisu na wspaniałe ziemniaki gotowane na parze.

Skąd pomysł na ziemniaki na parze?

Zastanawialiśmy się kiedyś jak wydobyć ze zwykłych ziemniaków trochę więcej smaku a że prowadzimy stronę na temat gotowania na parze to wybór był oczywisty i spróbowaliśmy wrzucić je do parownika. Efekt przerósł nasze oczekiwania: ziemniaki wyszły na prawdę bardzo ale to bardzo smaczne! Od tej pory robimy je dosyć często. Chociaż nie wszystkie ziemniaki nadają się do przygotowywania w ten sposób, ale o tym za chwilę.

Jakie ziemniaki będą najlepsze?

Generalnie im mniejsze tym lepsze chociaż akurat ten problem można bardzo prosto rozwiązać po prostu je krojąc. No chyba że chcemy gotować je w łupinkach (tak gotowaliśmy te ze zdjęć do tego artykułu, ale one akurat są młode więc ciężko je obierać) wtedy rozmiar ma duże znaczenie. Dodatkowo im większy ziemniak tym dłużej będzie się gotować.

Ziemniaki gotowane na parze przepis.

Młode ziemniaczki dokładnie myjemy, ostrym nożem odcinamy ciemniejsze miejsca lub inne niedoskonałości łupinek. Ziemniaki starsze po prostu obieramy. Następnie tak przygotowane ziemniaki nacinamy w krzyżyk (uwaga żeby całkiem ich nie przeciąć) – dzięki temu para i ciepło dużo prościej dotrze w głąb ziemniaka i ten szybciej będzie gotowy. Wstawiamy nasze ziemniaki do parownika i zaczynamy gotowanie na parze. Od momentu kiedy zacznie wrzeć woda ziemniaki powinny się gotować około 15-30 minut – czas zależy od wielkości ziemniaków. Aby mieć pewność że ziemniaki są gotowe warto sprawdzić je widelcem (uwaga na bardzo gorącą parę!)

Podczas tak długiego gotowania na parze (30 minut) należy skontrolować stan wody w parkwarze czy też garnku na którym stawiamy parownik bo może odparować nawet cała.

Jeżeli tylko mamy taką ochotę to w połowie czasu gotowania do ziemniaków możemy dorzucić warzywa na parze.

Z czym podawać ziemniaki na parze?

Opcje są różne. Akurat do zdjęć zrobiliśmy ziemniaki na parze serwowane z białym serem urobionym ze śmietaną, czosnkiem i szczypiorkiem. Równie dobrze można jeść je solo lub przed przygotowaniem w parowarze posypać jakimiś przyprawami.

ziemniaki na parze

Ziemniaki na parze serwowaliśmy z białym serkiem z czosnkiem i szczypiorkiem.

Zobacz jeszcze: