Przepisy na parze

Warzywa na parze – ten przepis po prostu pokochasz!

7 maja 2013

Większość ludzi myśląc o potrawach gotowanych na parze widzi właśnie warzywa gotowane na parze i bardzo słusznie bo to bodaj najlepszy sposób obróbki termicznej warzyw. Dzięki parze zachowują one pełnię smaku i są po prostu rewelacyjne! Dzisiaj właśnie o tym jak najlepiej zrobić takie warzywa i jakie triki zastosować żeby domownicy piali z zachwytu na widok brokuła, marchewki i spółki ;).

 Jakie warzywa nadają się do gotowania na parze?

Praktycznie większość warzyw można gotować w parowarach. Jednak ja osobiście najczęściej gotuje w ten sposób: marchewkę – oczywiście świeżą, kalafiora, brokuła, fasolkę szparagową, zieloną fasolkę i uwaga… pieczarki. O tych ostatnich napiszemy w tym tygodniu osobną notkę bo zdecydowanie na to zasługują. Naturalnie staram się żeby wszystkie warzywa były świeże. Nic jednak złego w tym że w środku zimy użyjemy mrożonek, chociaż smak nie będzie taki doskonały jak w przypadku świeżych. Do dobrych do gotowania na parze warzyw można zaliczyć również ziemniaki, ale o tym też napiszemy w osobnym miejscu bo sprawa jest ciekawa!

Warzywa na parze

Warzywa przygotowane do gotowania na parze.

Jak gotować warzywa na parze – dobry przepis!

Najpierw zaczynamy oczywiście od umycia i poporcjowania wszystkich warzyw. Warto pokroić dane warzywa na kawałki podobnej wielkości – tak żeby ugotowały się w jednym momencie. Warzywa twarde – na przykład marchewki warto pokroić na mniejsze części (najlepiej w słupki). Nie należy się przejmować, że jedne warzywa wyjdą bardziej dogotowane drugie trochę mniej, po nabraniu wprawy wszystko będziemy robili idealnie :). Są jednak ramy czasowe, których nie warto przekraczać bo warzywa wyjdą wtedy zbyt miękkie, zerknijcie tutaj: czas gotowania na parze.

Na koniec super trik – czyli jak dodać dużo smaku.

Zastanawialiście się jak zrobić żeby dobre warzywa na parze były jeszcze lepsze? Ja robię to tak, że polewam ugotowane na parze warzywa gotowym sosem sałatkowym na bazie oliwy z oliwek. Jeżeli nie mamy czasu (ja nie miałem) przygotowywać swojego własnego można śmiało użyć gotowej mieszanki ze sklepu. Drugim fajnym sposobem na dodanie smaku do warzyw jest skropienie dobrym sosem sojowym. Tak przygotowane warzywa na parze podajemy zazwyczaj w osobnej miseczce i każdy macza sobie wybrane kawałki warzyw w sosie, który zebrał się na dnie miski.

Warzywa na parze z sosem włoskim.

Tak przygotowane warzywa na parze wychodzą rewelacyjnie, nie pozostaje nic innego jak życzyć Wam smacznego!

Zobacz jeszcze: