Sprzęt

Bambusowy parownik – czy warto kupić?

6 maja 2013

Zastanawiasz się nad zakupem bambusowego (drewnianego) garnka do gotowania na parze (tak zwanego: parownika)? To dobrze trafiłeś w tym wpisie przedstawiamy wady i zalety gotowania na parze w takim naczyniu.

Na początek: warto gotować na parze!

Jeszcze kilka słów tytułem wstępu: bardzo dobrze, że zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z gotowaniem na parze, bowiem takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety. W zasadzie dla samej istoty gotowania na parze nie ważne jest czy będziesz to robiła na metalowym sitku, w specjalnym urządzeniu (elektrycznym parowarze) czy właśnie w – omawianym dzisiaj – bambusowym parowniku.

Bambusowy parownik – cena zachęca.

Ja swoją przygodę z bambusowym parownikiem zacząłem od tego, że znalazłem swój w bardzo przystępnej cenie na wyprzedaży w jednym z dużych marketów cash&cary. Cena była naprawdę okazyjna bo kosztował mnie on tylko 9 złotych. Kupiłem więc od razu dwa ;). Regularna cena takiego sprzętu nie powinna przekraczać 50 złotych.

Na co zwrócić uwagę kupując bambusowy parownik?

Bambusowy parownik to absolutna klasyka gatunku jeśli chodzi o gotowanie na parze.

Rzućcie okiem na jakość wykonania, czy nigdzie nie odstają luźne nitki bambusa. Ponadto ze względu, że bambus jest zdecydowanie bardziej delikatny od plastiku to jest bardziej podatny na deformacje i uszkodzenie. Sprawdźcie więc czy parowar, który zamierzacie kupić nie jest powyginany i czy wszystkie części do siebie dobrze pasują.

Jak sprawuje się mój bambusowy parownik?

W zasadzie bardzo dobrze. Jestem z niego bardzo zadowolony. Na naszej stronie znajdziecie wiele ciekawych przepisów na potrawy gotowane właśnie w tym parowniku, zobaczcie jakie cuda można w nim przygotować, na przykład : pierś z kurczaka na parze. W użyciu jest on wygodny, nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów konserwacyjnych (ważne jest tylko to żeby mógł sobie w spokoju wyschnąć do sucha po gotowaniu). Dodatkowym bonusem jest fakt, że w kuchni bardzo ładnie pachnie podczas jego używania. Do wad muszę zaliczyć fakt, że czasami ciężko dopasować mi garnek o odpowiedniej średnicy. O co chodzi? Taki rodzaj naczynia do gotowania na parze należy stawiać na naczyniu z wrzącą wodą (nie ma on sam w sobie źródła pary) – stąd czasem pojawiające się problemy z dopasowaniem średnicy naczyń. To w zasadzie tyle, po ponad roku używania takiego urządzenia z czystym sumieniem mogę polecić je każdemu!

Zobacz jeszcze: