Porady

Gotowanie na parze: zalety

22 lutego 2012

Jeśli zastanawiasz się, jakie są zalety gotowania na parze – to te informacje są dla Ciebie!

Gotowanie na parze w szybkim tempie zyskuje sobie kolejnych zwolenników. Co jednak powoduje, że ten poniekąd egzotyczny sposób gotowania staje się coraz bardzie popularny? Sprawa jest prosta – gotowanie na parze ma całą masę zalet. Dzisiaj napiszemy o najważniejszych z nich.

Najważniejsze zalety gotowania na parze:

  • Zero tłuszczugotowanie na parze nie wymaga używania tłuszczów, czynnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie ciepła potrawom jest para wodna. Znacznie ogranicza się tym samym ilość spożywanych kalorii (jedna łyżka stołowa oleju to ponad 100 kcal).
  • Nie zmienia smaku potraw – woda jest w zasadzie bez smaku, dlatego taki sposób przygotowywania potraw nie zmienia ich smaku. Jedzenie nie jest też nasiąknięte wodą jak przy tradycyjnym gotowaniu. Wszystko to z korzyścią dla naszych kubków smakowych.
  • Mniej soligotowanie na parze nie wymaga dodawania takich ilości soli, do jakich przyzwyczailiśmy się przy innych rodzajach gotowania. Jeżeli komuś bardzo na tym zależy możemy całkiem ją wyeliminować. Zyska na tym nasze zdrowie.
  • Wygoda – jest niezwykle wygodne. Dysponując odpowiednim sprzętem możemy w jednym naczyniu przygotować cały obiad. Nie musimy doglądać gotowanych potraw – wystarczy, że ustawimy automatyczny wyłącznik czasowy (w przypadku parowarów elektrycznych). Mamy też mniej naczyń do zmywania.
  • Zajmuje mniej czasu – po nabraniu wprawy, przygotowanie na parze całego obiadu może zająć niecałe pół godziny licząc od początku gotowania do pierwszego kęsa ;).
  • Lekkostrawność – potrawy przygotowywane na parze są bardziej lekkostrawne niż smażone bądź pieczone.
  • Nowe smaki – próbując przygody z gotowaniem na parze otwieramy się na nowe smaki, chętniej eksperymentujemy. Wszystko to z pożytkiem dla naszych wrażeń smakowych.
  • Dla każdego – praktycznie każdy będzie w stanie przyrządzić coś dobrego na parze, nie potrzeba do tego żadnych umiejętności kulinarnych :).

Mam nadzieję, że przekonaliśmy Was do rozpoczęcia przygody z parą w kuchni ;).

Zobacz jeszcze: