Porady

Chińskie gotowanie na parze.

21 listopada 2012

Chiny to kraj bardzo zróżnicowanej kuchni. W zasadzie nie można mówić o „kuchni chińskiej” to prawie tak jakby wrzucać do jednego worka wszystkie rodzaje kuchni z Europy. Jednak w kuchni chińskiej ciekawe jest to, jakie miejsce zajmuje gotowanie na parze – dotyczy to większości chińskich regionów kulinarnych.

Chińczycy gotują na parze na potęgę!

W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy doceniają walory i zalety pary wykorzystywanej do gotowania potraw. W tym kraju potrawy na parze gotowane są często przemysłowo. Szukając materiałów do tego artykułów natrafiliśmy na jednym z chińskich portali aukcyjnych na ogromny, przemysłowy parowar. Da się w nim ugotować w jednym czasie ogromną ilość jedzenia – nic dziwnego w końcu Chińczycy to bardzo duży naród ;).

Chińczyk na parze ugotuje prawie wszystko.

Kaczka na parze? Proszę bardzo dla chińczyka to chleb powszedni. Podobnie jak wołowina, wieprzowina inne rodzaje drobiu – wszystko o niezwykle ciekawym smaku i aromacie. W kuchni chińskiej ważną rolę odgrywają przecież wyraziste przyprawy. Z ciekawszych dla nas rzeczy w chinach na parze gotuje się specjalne chińskie bułeczki na parze.

Tradycyjny chiński parowar (parownik) bambusowy.

Ulubionym narzędziem chińczyków do gotowania na parze jest tradycyjny drewniany (przeważnie bambusowy) parowar lub też jak niektórzy go nazywają: parownik. Te małe ekologiczne naczynka są układane jedne na drugim i kładzione na specjalnie przystosowanych kuchniach z wrzącą wodą. Para przelatuje przez taki „bambusowy komin” a potrawy nabierają niesamowitego smaku! Jeśli ktoś jest ciekawy jak smakują tradycyjne chińskie potrawy gotowane na prze powinien koniecznie spróbować przyrządzić je właśnie w ten sposób. Niestety takie bambusowe parowary nie są w Polsce sprzedawane w szczególnie atrakcyjnych cenach.

Dim – Sum na parze.

Typowo chińskim wynalazkiem jest również Dim – Sum. Jest to rodzaj potraw popularnych w Chinach. Podawane są one w postaci niewielkich porcji. Dużą część z potraw serwowanych w restauracjach specjalizujących się w Dim – Sum stanowi jedzenie przygotowywane we wspomnianych tradycyjnych chińskich parownikach bambusowych. Przeważnie nie płaci się za rodzaj potrawy tylko rachunek naliczany jest „od naczynia”. Jeśli tylko będziecie mieli okazję spróbować Dim – Sum zróbcie to koniecznie!

Następnym razem pomyśl o Chinach!

Brakuje Ci pomysłu i nie wiesz, co wrzucić do parowaru? Zainspiruj się chińską kulturą gotowania na parze: przygotuj różne rodzaje nadzienia i cienkie ciasto jak na pierogi. Nie zapomnij orientalnie doprawić nadzienia (anyż, kurkuma, kolendra będą inspiracją) owiń je w ciasto robiąc malutkie pierożki. Gotuj na parze a później podaj z sosem sojowym – palce lizać!

Zobacz jeszcze: